top-bar
top-bar
Hlavná stránka Aktuality Spomienka na staré časy - SLIAČ

Spomienka na staré časy - SLIAČ

 

Čas beží veľmi rýchlo , generácie sa striedajú a už iba zopár členov si ešte uchováva v pamäti naše lietanie na letisku Sliač.

Mne sa spomienky vrátili keď sa mi v rukách ocitli staré čiernobiele fotky nafotené z paluby VSO-10 (OM-8515) počas môjho prvého 300 km preletu zo Sliača. Pre neskôr narodených musím uviesť , že v tom čase sa deklarácia a potvrdenie preletu dokladala komisárovi barozáznamom a doloženými fotkami . Foto preletu muselo byť doložené predpísaným postupom ako súvislá rada fotiek celého letu na filme. Jednotlivými zábermi sa na filme potvrdzoval : odlet/otočenie bodov/ dosiahnutie návratového letiska.  Tí čo vtedy lietali mi isto potvrdia , že uletenie preletu bola vtedy jedna vec a samotné správne nafotenie vec druhá. Fotili sme vtedy na nejaké staré čiernobiele filmy ešte z NDR a tie mali vzácnu vlastnosť , že ste po odletení preletu niekedy vytiahli po vyvolávaní celý film prázdny. Občas zlyhal film a občas starý mechanický foťák zo ZSSR.

Spomínam si , že v tom čase ani nebolo také jednoduché ako dnes sa preškoliť z Blaníka na VSO-10. Požiadavky náčelníka boli vtedy dané : 100 hod a minimálne jeden deklarovaný sólo 100 km prelet na Blaníku. U nás to vtedy bývala Šášovská stovka  : Detva/Šášovské podhradie/Slovenska Ľupča. Nakoniec sa mi podarilo na tú Osu "prehrýzť" asi po 150 hodinách a 4 stovkových a jednom dvojstovkovom prelete.

Tá moja prvá 300-ka boli nejaké 90-te roky na Sliači. Bolo to v takom zaujímavom časovom období : Ruská armáda už bola preč a naša armáda sa tam len začínala lokalizovať. Víkendy boli úplne voľné a niededy sa dalo lietať aj cez týždeň. 

Nakoľko som sa vtedy chystal na svoju prvú súťaž tak náčelník nariadil aby som si ešte predtým uletel aspoň 300-ku .

No a bola to práve táto Trať :  Sliač - Telgárt - Dubnica - Sliač.

Odlet Badin   

Odlet : Sliač (Badín)       

 1TP Telgart

 1.Bod : Telgárt / Kráľova skala

2TP Klobusice   

2 . Bod  Kaštieľ Klobušice ( ATZ LZDB )       

 Final LZSL

Final : Letisko Sliač

 

 

Miro Mlynárik